Latviešu multfilmas bērniem

Kurš mūsdienu bērns vispār var iedomāties savu dzīvi bez multfilmām? Droši vien, ka neviens, jo multfilmas ir viena no bērna dzīves sastāvdaļām.

Pārsvarā mūsdienu bērni ir iecienījuši vairākas ārzemju multfilmas, piemēram, krievu multiplikācijas seriālu  “Maša un Lācis”, amerikāņu datoranimācijas komēdijfilmu “Nejaukais es” u.c., taču, skatoties šīs multfilmas, mēs aizmirstam, ka arī pastāv latviešu animācijas filmas, kuras jāredz ikvienam bērnam.

Animācijas filma “Velniņi” tika veidoti pēc Rūdolfa Blaumaņa literārās pasakas “Velniņi” motīviem. “Velniņi” ir nedaudz smieklīgs un aizraujošs stāsts par diviem nebēdnīgiem, maziem velniņiem, kuri izbēg no elles un nokļūst uz zemes. Viņi cenšas izjokot kādu godīgu zemnieku, precīzāk, ieriebt labam saimniekam, izmantojot savas burvju spējas.

Multiplikācijas filmas beigās velniņi saprot, ka tieši labie darbi rada prieku. Multfilmā darbojas arī citi personāži, neskaitot velniņus un saimnieku, piemēram, divi laupītāji, princese, velns u.c.

Animācijas filma “Velniņi” tika uzņemta 1999. gadā studijā “Rija”, pateicoties režisorei Ingai Ribai. 2002. gadā šī multiplikācijas filma ieguva skatītāju balvu nacionālajā filmu festivālā “Lielais Kristaps”.

Multfilma “Ābolu maiss” ir ļoti sirsnīgs stāsts par zvēru dzīvi mežā. Mazajiem zaķēniem nav ko ēst, tāpēc viņu tētis dodas uz mežu meklēt pārtiku. Zaķis mežā atrod ābeli, un salasa savu maisu pilnu ar āboliem. Pa ceļam uz mājām zaķis satiek vārnu, vilku, lāci, vāveres un citus meža iemītniekus, kā rezultātā visus ābolus viņš atdod pārējiem zvēriem, un viņam ir jādodas pēc āboliem cauri visam mežam vēl vienu reizi.

Šī multiplikācijas filma “Ābolu maiss” parāda to, ka viss labais nāk atpakaļ. Šeit varētu teikt, ka dots devējam atdodas. Ir vērts noskatīties šo multfilmu gan bērniem, gan arī pieaugušajiem.

Animācijas filma “Zelta zirgs” ir tapusi pavisam nesen. Šīs multfilmas pamatā ir Raiņa luga “Zelta zirgs”. Lugas un animācijas filma ir stāsts par Antiņu, kurš no stikla kalna noceļ septiņus gadus tur dusošo princesi.

Lai animācijas filmu “Zelta zirgs” varētu redzēt uz ekrāna, bija vajadzīgi apmēram 10 gadi. Animācijas filma ir veidota Holivudas stilam līdzīgā izskatā, kurā ir daudzi mūsdienīgie vizuālie efekti; tā ir muzikāla – to ieskaņojuši Latvijas labākie aktieri. Multfilmas veidošanā ir piedalījušies mākslinieki no vairākām Eiropas valstīm.

“Zelta zirgs” multfilmas režisors ir Reinis Kalnaellis.

Arī šo multfilmu ir vērts noskatīties pieaugušajiem, jo tā parāda drosmi, mīlestību un cīņu starp labo un ļauno.

Kā vienu no skaistākajām, sirsnīgākajām un izcilākajām latviešu multfilmām var minēt “Zaķīšu pirtiņu”, kura ir bijusi kā šūpuļdziesma daudziem bērniem. Multfilma ir nedaudz garāka par 7 minūtēm.

Multfilmas “Zaķīšu pirtiņa” mūziku ir sakomponējis tik ļoti pazīstamais komponists Imants Kalniņš, toties vārdu autors ir latviešu skolotājs un dzejnieks Vilis Plūdonis. Skatoties šo multfilmu, gribas dziedāt līdzi visām dziesmām, kādas multfilmā vien ir dzirdamas.

Latviešu animācijas filma “Sēd uz sliekšņa pasaciņa” ir gandrīz 10 minūšu gara. Animācijas filmas mūzikas autors ir Zigmars Liepiņš, savukārt vārdu autore ir Aspazija.

“Sēd uz sliekšņa pasaciņa” ikvienam bērnam raisīs fantāziju, savukārt pieaugušajiem liks aizdomāties par bērnību.

Lielu popularitāti bērnu vidū ir ieguvusi pavisam jauna multfilma “Lupatiņi”, kuras režisors ir Edmunds Jansons, scenārija autore – Inese Zandere, mākslinieks – Reinis Pētersons, komponists – Jēkabs Nīmanis.

Multfilma “Lupatiņi” ir ierakstīta studijā “Atom Art”.

“Lupatiņi” ir sērijveida multiplikācijas filma, kurā darbojas četri auduma bērniņi – Cimdiņš, Spilventiņš, Zeķīte, Lakatiņš – un arī gadīgais Kaķis, kurš pieskata visus auduma bērniņus.

Leave a comment

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *